DMEA Berlín je dnes jedním z nejvýznamnějších evropských veletrhů v oblasti digitálních zdravotnických řešení a eHealth technologií, který představuje nejnovější produkty a trendy ve zdravotnických informačních technologiích. Přestože už je pár týdnů po akci, nic to nemění na zajímavosti prezentovaných novinek
DMEA se vyprofiloval jako místo setkání zavedených technologických firem a startupů, vědeckých institucí a univerzit, ale i nemocnic a zdravotnických asociací. Koná se každoročně v Berlíně. Akci, kde vystavovalo své služby a řešení přes 700 firem ze 30 zemí včetně 80 startupů, navštívilo přes 16 000 návštěvníků.
Koncept veletrhu se nese na vlně silného globálního zájmu o zdravotnická IT řešení. Nicméně skutečný vzestup Digital Health je podle trendů a predikcí zatím ještě před námi. Naznačuje to v posledních letech také silný nárůst fúzí a akvizic, a financování startupů.
Berlínská akce se primárně zaměřuje na softwarová řešení pro širokou oblast zdravotnictví, kam patří například péče o pacienty v nemocnicích, v rehabilitačních klinikách nebo v lékařských praxích. Návštěvníci zde mohou nalézt i řadu firem nabízejících řešení například k řízení bezpečnosti, pro práci s dokumenty nebo k řízení kvality zdravotní péče.
Letošním nejvíce aktuálním tématem ale byla interoperabilita, tedy propojení IT systémů a sdílení dat na celé digitální cestě pacienta. V centru zájmu byly také zdravotnické aplikace pro mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony nebo tablety. Pojďme se podívat na některá zajímavá řešení, která by jistě uvítali i čeští lékaři a pacienti.
Myoncare: blockchain ve zdravotní péči
Digitální platforma myoncare propojuje strany zainteresované ve zdravotní péči o pacienta tak, aby byla zajištěna dostupnost a výměna dat k zajištění tzv. 360stupňové digitální péče o pacienty. Myoncare pracuje ve třech vrstvách. V první vrstvě je systém pro správu obsahu, který umožňuje vytvářet cesty pacientů pro konkrétní nemoci nebo skupiny nemocí. Ve druhé vrstvě jsou API, která propojují platformu se všemi sousedními technologiemi, jako jsou například laboratoře, plánovače schůzek a vyšetření, telemedicína, platební řešení a další nástroje. Ve třetí vrstvě platforma využívá speciálně vyvinutý blockchain, který spravuje všechny identity a oprávnění a zajišťuje, že data pacientů uvidí pouze členové pečovatelského týmu, které si vybral sám pacient.
NUANIC: Prsten pro zdravou mysl
| Foto: Petr Moláček
Většina duševních poruch vzniká v důsledku chronického stresu, který narušuje autonomní nervový systém. Dnes se přitom k diagnostice úzkostí, depresí a vyhoření nejčastěji používají dotazníky a klinická pozorování. V prevenci duševních poruch však mají jen malé využití. Včasná detekce a prevence byla zatím nemožná, protože lékaři neměli k dispozici spolehlivé a vhodné biomarkery. Finská technologická společnost Nuanic, představila biosensor, který monitoruje na elektrodermální aktivitu (EDA). Ta je slibným biomarkerem duševních poruch. Výrobce říká, že jeho biosenzor v každodenním životě umožňuje měření na laboratorní úrovni.
DOCYET: Inteligentní chatbot pro každý krok pacienta
DOCYET je inteligentní asistenční chatbot platforma, která kombinuje lékařské znalosti, údaje o dostupných lékařích a inovativní digitální služby. Naviguje pacienty na každém kroku zdravotního systému a pomáhá jim dělat potřebná zdravotní rozhodnutí. Pomocí tzv. „Zdravotního pilota“ mohou uživatelé získat počáteční hodnocení svých příznaků ve spojení s relevantní nabídkou zdravotní péče. Schopnosti chatbotu DOCYET rozpoznávat příznaky a navrhovat řešení různých situací již dnes využívají další asistenční systémy. Pomáhají například řešit včasnou detekci rizik onemocnění nebo automatizaci příjmu pacientů v nemocnicích a ordinacích.
m.Doc: Smart Health Platform, Chytrý pacientský portál
Platforma m.Doc usiluje o digitalizaci každodenní zdravotní péče a o zapojení pacientů do administrativních a lékařských procesů před, během a po ukončení léčby. Velký důraz je kladen na interoperabilitu s dalšími běžnými nemocničními informačními systémy. Pacient tak má ve své mobilní aplikaci dostupné potřebné informace včetně své zdravotní dokumentace. Platforma zároveň ulehčuje práci a poskytuje podporu zdravotnickému personálu. Technickým základem sady aplikací m.Doc je platforma Smart Health Platform, která propojuje modulární portál pro pacienty m.Doc se službami, jako jsou videokonzultace, rezervace termínů, lékové plány, dokumenty o léčbě a mnoho dalšího.
myScribe: Výkonný pomocník lékařů pro zpracování zdravotní dokumentace
MyScribe je digitální inteligentní řešení, které pomáhá lékařům v nemocnicích a ambulancích s tvorbou lékařských zpráv a dokumentace. Intuitivně vede lékaře při zápisu informací o pacientovi a při zpracování lékařských zpráv v klinickém systému. Přitom zajišťuje úplnost a strukturovanost dokumentů, kterou lékař nebo sestra při přepisování nikdy nedosáhne. V současných nasazeních zaznamenali uživatelé až 70% úsporu času. Při aktivním použití by tak mohly být podstatně sníženy často diskutované přesčasy lékařů. Aplikace by tak nemocnicím a klinikám ulevila od velké ekonomické zátěže, ale také by pomohla přepracovaným lékařům.
BRAINMEE: Efektivní trenér paměti a kognitivních schopností
Digitální aplikace je zaměřena k pomoci seniorům s tréninkem jejich paměti a kognitivních schopností. Senioři pracují s tablety, na kterých absolvují testy, kvízy nebo soutěže. Mohou pracovat jako jednotlivci doma nebo skupiny v pečovatelských zařízeních, které spolu soutěží. Obsah testů je zaměřen na holistický trénink paměti v pěti základních oblastech: poznávání, pohyb, vnímání, aktivity denního života, hry a kreativita. Řešení rovněž pomáhá pečovatelům s řízením tréninků jednotlivců a skupin. Prostředí umožňuje testy připravit, plánovat jejich nasazení, vyhodnotit výsledky a sledovat vývoj paměťových funkcí.
MyKARDI: Trvalý dohled srdce z Česka
Českým zástupcem byla olomoucká společnost KARDI-AI, která vyvinula unikátní aplikaci MyKARDI k monitoringu srdeční činnosti. Svoje řešení chce nabízet pacientům s nedávným srdečním infarktem, mozkovou mrtvicí a rizikovým pacientům v podobě lékařského monitoringu srdce z domova. Algoritmy aplikace využívají umělou inteligenci k dosažení výkonu na úrovni EKG z cenově dostupného nositelného zařízení, které je pacientovi k dispozici, kdykoli potřebuje.