Výzkum a inovace v oblasti digital health přinášejí neustále nové poznatky a možnosti jejich využití. Právě na tyto oblasti míří druhý ročník vědecké konference „Moderní postupy v distanční péči a rehabilitačním lékařství“, kteú§rá se bude konat 4. a 5. dubna 2024 v Kongresovém centru Ústřední vojenské nemocnice v Praze 6. Pořadatelé konference ze Společného pracoviště biomedicínského inženýrství FBMI ČVUT a 1. LúF UK chtějí účastníkům představit nové přístupy a trendy v oblasti digitálního zdravotnictví a rehabilitace.
Navštivte stránky konference: https://www.distancnirehabilitace.cz/
Podrobný program konference naleznete zde:
Sborník konference si stáhněte zde:
Prezentovaná témata určitě přilákají pozornost odborné veřejnosti. Pojďme se podívat na některá z nich, ke kterým svá vystoupení zpracovali patří přední čeští experti a výzkumníci. Ti budou prezentovat svoje poznatky a zkušenosti v různých oblastech digitálního zdravotnictví.
- Technologické inovace ve zdravotnictví:
Procesní rámec anonymizace zdravotnických dat na ČVUT FBMI – Ing. Karla Mothejlová a tým ze ČVUT FBMI představí přístupy k anonymizaci zdravotnických dat využívané na katedře biomedicínské techniky. Detailněji se zaměří na jednotlivé kroky v procesu poskytování těchto dat pro sekundární využití.
Kybernetická bezpečnost a AI v praxi – Doc. JUDr. Jan Kolouch z CESNETu přiblíží výzvy a přínosy kybernetické bezpečnosti a umělé inteligence v praktickém zdravotnickém prostředí.
- Regulace a právní aspekty:
Dopady MDR na trh zdravotnických prostředků a poskytovatele zdravotní péče – Ing. Vojtěch Kamenský z MeDeCorp s.r.o. shrne základní změny v legislativě jak na evropské, tak na české úrovni a jejich dopady na trh se zdravotnickými prostředky a poskytovatele zdravotní péče.
Limity právně bezpečné telematiky a umělé inteligence ve zdravotnictví – JUDr. Tereza Jonáková z Ústřední vojenské nemocnice Praha pojedná o moderním fenoménu elektronizace a digitalizace, který zasahuje do mnoha oblastí lidského života. Probere rovněž právní aspekty používání telematiky a umělé inteligence v medicíně.
- Budoucnost distanční péče a rehabilitace:
Využití AI nástrojů v dlouhodobé péči o chronicky nemocné pacienty– Mgr. Aneta Buchtelová a tým z ČVUT FBMI představí nově vyvinutou mobilní aplikaci, která kombinuje prvky umělé inteligence s telemedicínskými technologiemi a je určena k podpoře a zlepšení adherence k terapeutickému plánu chronických pacientů s obezitou.
Virtuální realita jako praktický asistent vaší rehabilitace – Ing. Konstantin Novikov z VR Medical s.r.o. představí výhody aplikace virtuální reality v oblasti rehabilitace ortopedických, neurologických, onkologických, a geriatrických pacientů. Zaměřuje se na to, jak virtuální realita podporuje intenzivní cvičení a sledování pokroku pacientů.
Praktické využití a výsledky rehabilitace ve virtuální realitě – Mgr. Jana Trdá Ph.D. a další odborníci představí reálné výsledky rehabilitace v prostředí virtuální reality, otevírající nové cesty pro efektivní terapii.
- Budoucnost zdravotnictví:
Digitální doba při poskytování zdravotních služeb: Skutečnost nebo fikce – Doc. JUDr. Olga Sovová z Policejní akademie ČR zkoumá současné trendy v právní úpravě digitalizace zdravotních služeb v dnešní informační společnosti. Příspěvek se zabývá informačními technologiemi a jejich vlivem na každodenní zdravotní péči při dodržení vysokých nároků na bezpečí pacientů.
Zdravotnictví v roce 2032 – Ing. Michal Pohludka ze Charles University Innovations Prague nás provede představou budoucnosti zdravotnictví a inovacemi, které ji formují.
- Nové technologie v rehabilitaci:
Imerzivní virtuální realita jako nástroj k vyšetření a terapii třesu – Ing. Vojtěch Špet, Ing. Aleš Příhoda, Mgr. Stanislav Machač, Ph.D. z FBMI ČVUT a z lékařské fakulty Univerzity Karlovy představí imerzivní virtuální realitu jako technologii, která poskytuje v oblasti distanční medicíny a léčebné rehabilitace neustále nové metody využití. Díky integrovaným senzorům ji tak lze využít k rychlé a objektivní kvantifikaci jinak obtížně hodnotitelných symptomů, jako může být právě třes.
Aplikace chytrých náramků pro monitoring pohybu horní končetiny u pacientů po CMP: použité metody a poznatky z observační studie – Jitka Bonková Sýkorová, Kristýna Hoidekrová, Karel Hána, Jan Mužík z katedry informačních a komunikačních technologií v lékařství FBMI ČVUT v Praze, z kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN v Praze a z Rehabilitačního ústavu Kladruby. Prezentace představí výsledky observační studie, která hodnotí přínos a spolehlivost vzdáleného monitoringu aktivity horní končetiny pomocí neobtěžujícího, běžně dostupného chytrého náramku během intenzivní neurorehabilitační péče osob po CMP.
Telerehabilitace pomocí inerciálních senzorů – Mgr. Tereza Karásková a Mgr. Lucie Krausová z BTL zdravotnická technika, a.s., přiblíží výhody a možnosti telerehabilitace s využitím inerciálních senzorů.
II. ročník konference „Moderní postupy v distanční péči a rehabilitačním lékařství“ je příslibem zajímavé události pro všechny, kteří se zajímají o inovace ve zdravotnickém průmyslu, od lékařů až po vývojáře technologií. Tato událost má nejen poskytnout důležité poznatky, ale také otevřít diskusi o budoucím směřování zdravotnické péče a inovacích, které ji již dnes významně formují. Nezapomeňte se přidat i vy a být u toho, když se tvoří budoucnost nejen českého zdravotnictví.
Petr Moláček