Více než 800 vystavovatelů a 320 předních speakrů se sjelo od 9. do 11. dubna do Berlína na DMEA 2024 (https://www.dmea.de/en/), na veletrh a konferenci o digitální transformaci zdravotnického systému. Pořadatelem akce je bvitg – Spolkový svaz zdravotnických informačních technologií (https://www.bvitg.de/).
V případě Německa se významu akce dokáží přizpůsobit také v úrovni prezentace hlavních řečníků. Byli jimi spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach a spolková ministryně školství Bettina Stark-Watzinger. Jejich vystoupení nebyla – jak jsme zvyklí na formálních eventech v našich zeměpisných šířkách – snůškou nenaplnitelných vizí a vyprázdněných politických frází, stanovovala konkrétní cíle a kroky. Výrazný zájem návštěvníků zahajovacího dne vyvolal svým vystoupením Keyrellous Adib ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Tento ročník měl rekordní účast a zdůraznil rostoucí význam digitalizace ve zdravotnictví v celé Evropě.
V rámci zahájení veletrhu DMEA 2024 byly nastoleny klíčové otázky, které se týkaly budoucnosti digitální medicíny v Německu. Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach se ve svém vizionářském projevu zaměřil na stále více digitalizovanou medicínu a zdůraznil, že odpovídající zákony by také měly tento proces urychlit.
Umělá inteligence, jedno z hlavních témat veletrhu, podle tamějších odborníků přináší revoluční změny v diagnostice a léčbě nemocí. Minister Lauterbach uvedl, že díky AI bude možné přesněji předpovídat některé nemoci a personalizovat léčbu pacientů. Podobně i analýzy DNA a rozpoznávání vzorců by mohly vést k vývoji účinnějších léků a terapií šitých na míru jednotlivým pacientům.
Kromě diagnostiky umělá inteligence přináší důležité novace i do administrativních procesů ve zdravotnictví. Rozpoznávání řeči by mohlo zjednodušit tvorbu záznamů o pacientech a usnadnit komunikaci mezi lékařem a pacientem.
Ministr Lauterbach zdůraznil, že právní rámec pro tyto současné a budoucí inovace je klíčový a lze ho nalézt v digitálním zákoně a zákoně o využívání zdravotnických dat. Tyto zákony umožňují přístup vědeckého výzkumu k anonymizovaným údajům pacientů a urychlují tak vývoj nových léků a terapií.
Na DMEA 2024 se také diskutovalo o dalších aspektech digitalizace zdravotnictví, jako je reforma nemocnic a univerzální elektronický záznam pacienta. Spolková ministryně školství a výzkumu zdůraznila důležitost poskytnutí více dat pro výzkum a strojové učení v projektech rozvoje umělé inteligence spolu se zajištěním bezpečné a důvěryhodné digitální infrastruktury.
Celkově DMEA 2024 odráží rostoucí dynamiku a význam digitalizace ve zdravotnictví nejen v Německu, ale i v celé Evropě. Veletrh a související intenzivní networking slibuje větší spolupráci mezi sektory a výrazné inovace, které mohou zlepšit péči o pacienty a urychlit vývoj lékařských technologií. Německo se tak stává průkopníkem v oblasti digitální medicíny a biotechnologického výzkumu, což by se mělo brzy projevit v praxi a přinést významné zlepšení zdravotní péče pro všechny.
Nezbývá nám než s velkou závistí a slzou v oku sledovat zrychlující dynamiku digitalizace německého zdravotnictví na úrovni vládních intervencí spolu s progresem německého zdravotnického IT odvětví. Dojem, který na nás už podruhé DMEA zanechala, nás přesvědčil, že Němci se opravdu mohou stát výkonným motorem digitalizace evropského zdravotnictví.
Poznatky z veletrhu DMEA 2024 v Berlíně zaznamenal Petr Moláček.